Oktobrī noskaidrots iedzīvotāju viedoklis par Latvijas dalību ES
Autors: Lāsma Lapinska, 12/11/2008 09:40

2008.gada oktobrī veiktajā sabiedriskās domas aptaujā par iedzīvotāju uzskatiem par Latvijas dalību ES iegūtie dati liecina, ka pozitīvi Latvijas dalību vērtē 24,4% aptaujāto (septembrī – 28,5%). Negatīvu attieksmi pauduši 22,7% (septembrī – 20,3%). Atbildi „ne laba, ne slikta lieta” izvēlējušies 47,3% aptaujas dalībnieku (septembrī – 46%).

Latvijas dalību ES par „labu lietu” biežāk nekā caurmērā atzinuši iedzīvotāji vecumā no 18 līdz 24 gadiem, respondenti ar augstāko izglītību, latvieši, aptaujātie ar vidēji augstiem vai augstiem ienākumiem, Rīgā dzīvojošie.

Neitrālu attieksmi – atbildi „ne laba, ne slikta lieta” – biežāk izvēlējušies pētījuma dalībnieki vecumā no 25 līdz 54 gadiem, valsts sektorā nodarbinātie, iedzīvotāji ar augstiem ienākumiem, Vidzemē, Zemgalē, Latgalē un lauku apvidos dzīvojošie.

Latvijas dalību ES kā „sliktu lietu” biežāk vērtējuši respondenti, kuri vecāki par 55 gadiem, citu tautību pārstāvji, nestrādājošie, respondenti ar zemiem vai vidēji zemiem ienākumiem un Rīgā aptaujātie.

Aptaujā oktobrī tika noskaidroti iemesli, kāpēc iedzīvotāji atbalsta vai neatbalsta Latvijas dalību ES. Rezultāti liecina, ka aptaujātie, kuriem ir pozitīva attieksme pret Latvijas dalību ES, to pamatoja ar faktu, ka ir pieaudzis ES finansiālais atbalsts un investīcijas (45%), paplašinājušās izglītības un studiju iespējas (37%), pieaugušas iespējas strādāt citās ES valstīs (36%), kā arī ir plašākas tūrisma un ceļošanas iespējas (32%). 21% iedzīvotāju atzīmēja, ka dalība ES ir Latvijas drošības garants. 

Visbiežāk respondenti, kuri pauduši kritisku attieksmi pret Latvijas dalību ES, to pamatoja ar uzskatu, ka ir pieaugušas cenas, inflācija, kas veicina nabadzības izplatību (46%) un ka dalība ES ir drauds Latvijas lauksaimniecībai (40%). Vienlīdz bieži (26%) minēti argumenti, ka dalībai ES ir drauds vietējai rūpniecībai, kā arī – Latvijā palielinās vai palielināsies bezdarba līmenis.

Plašāku informāciju par aptaujas datiem var iegūt: http://www.esia.gov.lv/lat/sdp/;
Eiropas Savienības informācijas aģentūrā Rīgā, Aspazijas bulvārī 28, 2.stāvā.

Aptauju veica Sabiedriskās domas pētījumu centrs SKDS ar Eiropas Savienības informācijas aģentūras (ESIA) atbalstu.


Informācijas sagatavotājs:
Lāsma Lapinska                   
Eiropas Savienības informācijas aģentūras
projektu vadītāja
Tālr. 67212611, 20040793
E-pasts: Lasma.Lapinska@esia.gov.lv